Krótkowzroczność u dzieci -Jakie szkła do okularów wybrać

Krótkowzroczność osiowa czy refrakcyjna ?
Krótkowzroczność objawia się trudnościami z widzeniem odległych obiektów i wymaga korekcji soczewkami o wartości ujemnej (minusowej).
Wyróżniamy dwa rodzaje krótkowzroczności:
Osiową, która powstaje gdy gałka oczna jest nadmiernie wydłużona.
Refrakcyjną wynikającą z nadmiernej siły załamywania światła przez rogówkę lub soczewkę.
Przyczyny krótkowzroczności mogą być zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Wspólnym mianownikiem jest nadmierne korzystanie z ekranów, oraz niedostateczna ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu.

Jak rozpoznać problemy ze wzrokiem u dziecka?
Prawidłowy dobór okularów dla dziecka wymaga wizyty u okulisty. Dopiero z receptą i diagnozą udajemy się do salonu optycznego. Badanie wzroku u dzieci nie powinno polegać tylko na ustaleniu, jaka korekcja do okularów jest potrzebna. Bardzo ważne jest również monitorowanie rozwoju gałki ocznej. Należy sprawdzać, jak rośnie jej długość (oś gałki ocznej) oraz jak zmienia się kształt rogówki, czyli przedniej części oka.
Krótkowzroczność związana z długością gałki ocznej ma tentacje do pogłębiania się. Szczególnie w okresie gwałtownego rozwoju dziecka.
Okulista powinien również zdiagnozować typ krótkowzroczności. Jeżeli wada wzroku będzie miała charakter osiowy można pomyśleć o soczewkach terapeutycznych, które pomogą zatrzymać progresję wady wzroku.
Jakie soczewki dla dziecka z krótkowzrocznością?
Soczewki terapeutyczne
Soczewki Hoya MIYOSmart, ZEISS MyoCare są zalecene gdy głębokość gałki ocznej odbiega od normy, lub wada wzroku gwałtownie się pogłębia.
Ich działanie terapeutyczne polega na specjalnym rozogniskowaniu promieni świetlnych tak, aby nie skupiały się one bezpośrednio na siatkówce. Oko nie otrzymuje dodatkowego bodźca do nadmiernego wydłużania się. Soczewka podzielna jest na dwie strefy: optyczną i rozogniskowującą. Pacjent patrzy przez centralną część soczewki, gdzie obraz pozostaje wyraźny i niezakłócony. Natomiast promienie świetlne wpadające przez boczne części soczewki zostają rozogniskowane.
Soczewki terapeutyczne są szczególnie zalecane dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat, u których zdiagnozowano krótkowzroczność osiową. Ich stosowanie pomaga spowolnić postęp wady wzroku i ograniczyć nadmierne wydłużanie się gałki ocznej.
Klasyczne soczewki jednoogniskowe
(np: ZEISS ClearView, Synchrony)
Soczewki jednoogniskowe (klasyczne) to najczęściej stosowane rozwiązanie w korekcji krótkowzroczności. Są zdecydowanie tańsze, posiadają stałą moc optyczną na całej powierzchni, jednak nie zapobiegają progresji krótkowzroczności. Wybierając soczewki jednostkowe warto zadbać, aby posiadały filtr światła niebieskiego.
Najnowsze badania wskazują, że nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może przyczyniać się do pogłębiania wady wzroku, szczególnie u dzieci.
Soczewki recepturowe dedykowane dzieciom
(np: ZEISS Young)
Istnieją soczewki, które nie mają właściwości terapeutycznych, ale znacząco poprawiają komfort widzenia. Są one dostosowane do specyficznych potrzeb wzrokowych młodych użytkowników, uwzględniając ich wiek, budowę anatomiczną oraz wymagania związane z cyfrowym stylem życia.
Ułatwiają płynne przenoszenie wzroku między ekranami a otoczeniem, zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Dzięki temu zapewniają komfort oraz ostrość widzenia w różnych codziennych sytuacjach.
Soczewki te są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, co pozwala na lepsze odwzorowanie obrazu i większą precyzję korekcji wzroku.
Gotowy na zamówienie okularów, zacznij od badania wzroku.