przykładowe zastosowanie soczewek bluecontrol

Jakie okulary do komputera czyli ciemna strona niebieskiego światła


Jeżeli długo pracujesz przy monitorze, w trakcie pracy lub po jej zakończeniu możesz zauważyć zaczerwienienie, podrażnienie i zmęczenie oczu. Możesz również skarżyć się na bóle głowy, nieostre widzenie, a nawet bezsenność.

Wiele z tych objawów może być spowodowanych przez „wysokoenergetyczne światło widzialne” zwane też niebieskim światłem, emitowane przez większość ekranów led -owych. Choć światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym (jest obecne w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania) to jednak nadmierna ekspozycja na nie może mieć niekorzystne skutki.


Soczewki z powłoką ZEISS DuraVision Blue Protect UV, ułatwiają prace z monitorem.

rodzaje powłok: ochronna do komputera, antyrefleks, utwardzajaca, oleofobowa, hydrofobowa

Analizując potrzeby rynku, producenci szkieł okularowych zauważyli, że użytkownicy coraz częściej sięgają po okulary podczas pracy przy komputerze. Dotychczasowe powłoki antyrefleksyjne poprawiały twardość, przejrzystość soczewek ale nie wpływały znacząco na poprawę wdziania przy monitorze (pomijając oczywiście moc korekcji). Wiele osób wybierało nawet soczewki bez mocy, ciesząc się samą przejrzystością soczewki i redukcją odblasków. Dopiero wprowadzenie soczewek z powłoką „blue” okazało się przełomem i wniosło wymierne korzyści dla użytkowników.


Soczewki z powłoką do komputera są zazwyczaj o 30% droższe niż zwykłe soczewki okularowe

Korzyści wynikające z antyrefleksu i uszlachetnień:


  • Zwiększona odporność na zarysowania
  • Redukcja refleksów świetlnych
  • Łatwość czyszczenia (powłoka elektrostatyczna i/lub hydrofobowa)

Wybierając soczewki Blue Protect (ZEISS) lub Blue Control (HOYA) otrzymujemy dodatkowo:


  • Filtr neutralizujący nadmiar niebieskiego światła podrażniający oczy
  • Większą głębię czerni podczas pracy z monitorem
  • Lepszy kontrast (czcionki i małe elementy stają się lepiej widoczne)

Chcesz wiedzieć ile będą kosztować szkła do okularów?

Przepisz moce z recepty, przygotujemy dla Ciebie ofertę.Możesz również zadzwonić:
tel. 12 422 18 13.
E-mail na który mamy wysłać ofertę:


Czym kierować się przy wyborze soczewek biurowych.Na potrzeby tego artykułu pomijam konstrukcje soczewek i wartość korekcji, a skupiam się jedynie na powłokach uszlachetniających. Muszę podkreślić, że nie należy mylić soczewek z powłoką do komputera z okularami do pracy w odległościach pośrednich, potocznie biurowych. Soczewki biurowe są soczewkami wieloogniskowymi, gdzie ich konstrukcja jest zbliżona do okularów progresywnych. Dedykowane są osobom, które noszą kilka par okularów, okulary progresywne lub dla osób, dla których zwykłe okulary przestały być komfortowe (temat na kolejny artykuł).


Kolor a Ochrona Antyrefleks do komputera jest kompromisem. Jeśli odetniemy całe spektrum niebieskiego światła filtrem, przestaniemy widzieć niebieski kolor. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ soczewki zapewniające lepszą ochronę bardziej ingerują w kolory. Mimo, że większość ludzi nie zauważa zmiany koloru osoby wrażliwe jak graficy, projektanci mogą zauważyć pewne niuanse. Soczewki HOYA Blue Control polecam osobom, dla których kolor na monitorze nie jest kluczowy, natomiast ucieszą się z lepszego kontrastu i ochrony. Soczewka ZEISS Blue Protect jest „dokładniejsza” i mniej ingeruje w kolor.

Trwałość - Soczewka firmy HOYA występuje z najtwardszym antyrefleksem na rynku HI Vision Long Life.

Przejrzystość – Antyrefleks ZEISS DuraVision, z którym oferowana jest soczewka ZEISS cechuje idealna przejrzystość, bardzo dobrze się przez nią patrzy.

Łatwość czyszczenia - Rozwiązania obydwu firm posiadają warstwy oleofobową i hydrofobową, które ułatwiają czyszczenie i dzięki nim soczewki szybciej odparowują.

Jeżeli mają Państwo problem z wyborem odpowiedniego rozwiązania pracownicy salonu Mozart Optyk chętnie pomogą. Jeśli interesuje Państwo inny wariant np. szkło w indeksie 1,6 1,76, soczewka asferyczna lub z fotochromem proszę o podanie mocy soczewek z użyciem formularza - przygotujemy indywidualną wyceną. Jeżeli nasuwają się Państwu jakieś pytania, o które mógłbym rozwinąć artykuł proszę o kontakt MK.

Może zainteresować cię również:
Autor: Marcel Kozyro | m: marcel@excitesun.com.pl | l: Marcel.Kozyro