Co warto wiedzieć o okularach fotochromowych? (Ceny, Generacje, Producenci)



Soczewki przyciemniające się pod wpływem światła




Soczewki fotochromowe łączą zalety okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych. Ten rodzaj szkieł przyciemnia się lub rozjaśnia w zależności od warunków oświetleniowych. Fotochromy różnią się generacją, kolorem oraz czasem reakcji.

Z tego artykułu dowiesz się::

Jeżeli znasz już swoje moce szkieł:
Wyceń szkła do okularów

lub zarejestruj się na
badanie wzroku:
Znajdź termin wizyty


Jak działa fotochrom?


Kiedy w 1880 Mark Wald odkrył zjawisko foto chromatyczności, najprawdopodobniej nie przewidział rewolucji, jaka nastąpi kilkadziesiąt lat później w świecie soczewek okularowych. Pomińmy jednak rys historyczny, skupmy się tylko na najnowocześniejszych rozwiązaniach.

Współczesny fotochrom ma formę światłoczułej powłoki. W tej powłoce znajduje się siatka połączonych z sobą kryształków – pigmentów. Gdy na siatkę pada promieniowanie UV, część wiązań pomiędzy kryształkami zostaje rozerwana. Pigmenty zmieniają swoje położenie, czego efektem jest zmiana koloru soczewki. Proces ten jest odwracalny i powtarzalny

Soczewki fotochromowe przystosowują się do zmieniającej się ilości światła w bardzo krótkim czasie. Czas rekcji uzależniony jest od wielkości cząsteczek-kryształków oraz sposobie, w jaki zostały połączone w sieć.

Współczesne soczewki fotochromowe przystosowują się do warunków oświetleniowych, pozostają idealnie przezroczyste w pomieszczeniach, częściowo się przyciemniają w pochmurny dzień a całkowicie w pełnym słońcu.



Najnowsza generacja soczewek fotochromowych


Producenci szkieł okularowych rozwijają swoje produkty niezależnie, ciągle je ulepszając. Firma Transitions wprowadziła na rynek soczewkę 8 generacji. ZEISS oferuje soczewkę na nowym materiale bazowym jako PhotoFusion X. Firma Hoya fotochromom Sensitive 2 oraz ExtraActive dedykowany kierowcą (przyciemnia się również w samochodzie).

O przedstawienie zalet fotochromu ZEISS PhotoFusion X poprosiliśmy Pana Przemysława Obrzud – przedstawiciela firmy Carl Zeiss Sp. z o.o:

wypowiedz eksperta Carl Zeiss Sp. z o.o Fotochrom PhotoFusion X mocno się różni od poprzednich wersji. Każda soczewka z tym uszlachetnieniem wykonywana jest na innym materiale bazowym. Nasz fotochrom jest wykonywany na soczewce z materiału BlueGuard. Materiał ten blokuje część niebieskiego światła, które mogłoby dotrzeć do naszych oczu. Finalnie nasze oczy mniej męczą się w trakcie pracy z komputerem.

Dzięki zastosowaniu ulepszonej matrycy nośnej oraz zmieszczeniu średnicy cząstek barwiących udało nam się poprawić czas odbarwiania szkieł w pomieszczeniach. Teraz soczewki odbarwiają się 2,5 x szybciej. Wynik ten został potwierdzony przez niezależne laboratorium

W nowym produkcie udało nam się poprawić również stopień zaciemnienia szkieł i jest on teraz porównywalny do klasycznych szkieł przeciwsłonecznych.

– referuje przedstawiciel firmy



Czy fotochromy przyciemniają się w samochodzie ?


Fotochromy reagują na światło UV. Niektóre samochody posiadają filtr UV w szybach, utrudnia to przyciemnienie się okularom. Wyjątkiem są soczewki fotochromowe ExtraActive, które są bardziej aktywne. Szkła te są początkowo wybarwione (o. 30%).



Okulary fotochromowe korekcyjne, jakie są możliwości.


Okulary fotochromowe łączą zalety okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Fotochrom jest dostępny zarówno na soczewkach magazynowych przeznaczonych do popularnych wartości korekcji, jak i na bardziej zaawansowanych produktach np. soczewkach progresywnych, soczewkach do jazdy samochodem, soczewkach pocienianych (indeksowych). Jeżeli znasz moce szkieł, prześlij je za pośrednictwem formularza. Zaproponujemy soczewki dopasowane do twojej wady wzroku.



Kolory soczewek Fotochromowych


Oprócz najpopularniejszych kolorów szarego i brązowego na zamówienie jest dostępny kolor extra szary, pioneer oraz niebieski

Standardowo soczewki są dostępne w kolorze szarym lub brązowym (soczewki magazynowe). Jednak w wypadku soczewek recepturowych dostępne są dodatkowe kolory: extra szary, pioneer (butelkowozielony) i niebieski



Cena soczewek fotochromowych


Najtańsze soczewki fotochromowe kosztują 736 zł za parę. Nie dużo droższe są markowe soczewki fotochromowe. Soczewki ZEISS, Hoya charakteryzują się szybszym czasem reakcji i ciemniejszym kolorem wybarwienia. Cena soczewek mocno zależy do mocy szkieł. Jeżeli posiadasz moc korekcji (sfera, cylinder) wykraczające poza zakres magazynu, soczewkę taką trzeba wykonać na zamówienie. Soczewki recepturowe są droższe o 30-40% od soczewek dostępnych na magazynie. Na zamówienie dostępne są również wyższe indeksy (soczewki pocieniane) - 1,67 i 1,76.

Chcesz wiedzieć ile będą kosztować szkła fotochromowe w twoich mocach?

Przepisz moce z recepty, przygotujemy dla Ciebie ofertę. Możesz również zadzwonić:
tel. 12 422 18 13.






E-mail na który mamy wysłać ofertę:

Cennik soczewek fotochromowych 2023

Ekonomicznie: Synchrony 1,5 XMCX Photo 368zł/szt
Ekonomiczne: Synchrony 1,6 XMCX Photo 483zł/szt
Jednoogniskowe
magazynowe:
ZEISS 1,5 ClearView PhotoFusion X Dura Vision Platnium 426zł/szt
Jednoogniskowe
magazynowe:
ZEISS Jednoogniskowe ClearView 1.6 PhotoFusion X DuraVision Platinum UV 587zł/szt
Jednoogniskowe
magazynowe:
HOYA 1,5 Sensity 2 Hi-Vision Aqua 357zł/szt
Jednoogniskowe
magazynowe:
HOYA 1,6 Sensity 2 Hi-Vision LongLife UV 572/szt